Preuzeto sa portala Dnevnik - https://www.dnevnik.rs/index.php/magazin/primena-neuro-lingvistickog-programirana-u-radu-sa-trudnicama-26-05-2018
Objavljeno - 26.05.2018.
NLP u radu sa trudnicama
Porođaj, s napretkom medicine, ne predstavlja toliko rizičnu situaciju kao što je to bio za naše bake i prabake.
Danas svi rizici uglavnom mogu unapred da se saznaju, a to daje mogućnost da se pravovremeno i adekvatno reaguje.
Trudnoća i porođaj su potpuno prirodne stvari i trebalo bi da budu velika radost.
S druge strane, današnje trudnice su zapljusnute scenama iz filmova i serija gde se porođaj predstavlja
kao izuzetno bolno i traumatično iskustvo –porodilje vrište i previjaju se od bola, a budući očevi, ukoliko su prisutni, padaju u nesvest.
Nimalo ohrabrujuća slika za buduće majke. O tome kako se pripremiti za porođaj da to bude radosno iskustvo,
govorimo s dr Mirjanom Anđelić, ginekologom iz Novog Sada, koja u radu s trudnicama primenjuje NLP metod. U
pitali smo je kakav je ovo metod:
- NLP je skraćenica od neuro-lingvističko programiranje, a predstavlja komunikacioni i motivacioni model
koji je razvijen još sedamdesetih godina u Sjedinjenim Američkim Državama.
Lingvista DŽon Grinder i matematičar Ričard Bandler razvili su ovaj model analizirajući veoma precizno najuspešnije psihoterapeute.
Naime, Bandler je prvi primetio određene šablone koje koriste uspešni ljudi i koji mogu da se primene u svim delatnostima.
To je zainteresovalo Grindera koji je bio njegov mentor na fakultetu.
Par godina kasnije, zajedno su objavili knjigu i nakon toga, NLP je postao pravac u primenjenoj psihologiji.
Osobe koje su uspešne u bilo kojoj grani delatnosti imaju nešto drugačije mišljenje, vrednosti, drugačije se ophode prema sebi i drugima.
Kasnije su na osnovu ovog istraživanja osmišljene tehike koje mogu da se koriste u raznim oblastima života. NLP se danas koristi za lični prosperitet.
Pročitajte ceo tekst na sledećem linku - DNEVNIK


