Dr Mirjana Anđelić– Prvi ultrazvučni snimak bebe iz uspešnog postupka vantelesne oplodnje – 10 nedelja trudnoće
Ekspert ginekološke ultrazvučne dijagnostike, dr Mirjana Anđelić, spe. ginekologije i akušerstva, sub. spec steriliteta i fertiliteta – Prvi ultrazvučni snimak bebe iz uspešnog postupka vantelesne oplodnje – 10 nedelja trudnoće
Ekspertni ultrazvučni pregled i vođenje trudnoće
Lečenje steriliteta
Ukoliko se suočavate sa problemom steriliteta i potreban Vam je izuzetno uspešan individualni i personalizovani pristup, zakažite konsultacije kod dr Mirjane Anđelić, lekara sa višedecenijskim uspehom u lečenju steriliteta i vođenju trudnoća kod velikog broja parova u zemlji i inostranstvu.
Dr Mirjana Anđelić spec. ginekologije i akušerstva, subspecijalista steriliteta i fertiliteta
Poliklinika Anđelić i saradnici
Bulevar Evrope 2a
Novi Sad
Brojevi telefona:
Email: ordinacija@drandjelic.rs
Zakažite ultrazvučni pregled trudnoće ili ekspertni ultrazvučni pregled kod sertifikovanog eksperta iz oblasti ginekološkog ultrazvuka, dr Mirjane Anđelić, spec. ginekologije i akušerstva, sub. spec. steriliteta i fertiliteta – ginekologa sa višedecenijskim iskustvom u uspešnom vođenju trudnoća i visokorizičnih trudnoća kod velikog broja parova u Srbiji i inostranstvu.
Poliklinika Anđelić i saradnici
Bulevar Evrope 2a
Novi Sad
Brojevi telefona:
Email: ordinacija@drandjelic.rs
Lečenje steriliteta
Pod bračnom neplodnošću podrazumeva se je neuspeh ostvarivanja potomstva posle 1 godine nezaštićenog seksualnog odnosa. U stručnoj literaturi koriste se dva termina: sterilitet i infertilitet. U anglo-saksonskoj literaturi ove reči su sinonimi, dok se u domaćoj literaturi pod infertilitetom podrazumeva nemogućnost dobijanja živog potomstva, a pod sterilitetom, nemogućnost ostvarivanja trudnoće.
Neplodnost pogađa oko 10 – 15% od reproduktivno sposobnih parova. Njena ukupna prevalenca je bila stabilna tokom proteklih 50 godina, međutim, došlo je do promene u etiologiji kao i u starosti pacijenata. Kako se životni vek žene produžava, povećava se i prosečna starost prvorotki te se učestalost neplodnosti takođe povećava.
Fertilitet se definiše kao sposobnost reprodukcije ili stanja plodnosti. Ovaj termin treba razlikovati od fekundabiliteta, koji označva verovatnoću postizanja trudnoće u toku jednog meseca. Fekunditet, je sposobnost da se dobije živo novorođenče iz jednog menstrualnog ciklusa. Stopa fekundabilnosti u opštoj populaciji reproduktivno sposobnih stanovnika je prilično konstantna i iznosi oko 0,22 mesečno, procenjena stopa fekunditeta je 0,15-0,18 mesečno, što predstavlja kumulativni stopu trudnoće od 90% godišnje.
U društvima u kojima je prioritet profesionalna afirmacija i napredak u karijeri ispred ostvarivanja potomstva, žene odlažu rađanje do svojih 30-ih godina, pa čak i 40-ih godina. Kao rezultat ovog sociološkog trenda, ove žene imaju više poteškoća u ostvarivanju trudnoće i imaju povećani rizik od pobačaja. Zato je stopa fekundabiliteta viša kod mlađih žena i niža kod starijih žena. Zbog toga se dijagnostički protokoli moraju individualizovati u odnosu na starost žene.Tako da savetovati i 40-godišnju ženu da čeka godinu dana pre nego što traže razlog neplodnosti je neprikladno. Kod žena starijih od 35 godina, mudro je izvršiti kompletnu procenu fertilnosti nakon 4-6 meseci neuspešnih pokušaja da zatrudni jer njihov odgovor na lečenje može da bude suboptiman zbog smanjene rezerve jajnika, a i verovatnoća od drugih oboljenja reproduktivnog trakta je veća (tubarni faktor, endometrioza…).
Asistirane reproduktivne tehnologije (ART) za sterilne parove imaju visoku stopu uspešnosti, ali imaju zdravstveni rizik u smislu ovarijalnog hiperstimulacionog sindroma i multiple trudnoće, kao i visoke cene koštanja. Raznolikost karakteristika pacijenata kao i odgovora na ART dovodi do potrebe individualizacije dijagnostičkih i terapijskih pristupa u cilju optimalizacije efikasnosti i sigurnosti ishoda. Napredak u razumevanju uzroka steriliteta kao i napredak u ART olakšao je razvoj dijagnostičkih procedura, prognostičkih modela i protokola lečenja.
HSG je provera prohodnosti jajovoda. U toku lečenja steriliteta jedna od najvažnijih stvari je provera prohodnosti jajovoda. Provera prohodnosti jajovoda ima smisla samo kod parova gde je spermogram zadovoljavajući. Do skoro je jedini način sprovođenja ove procedure bio pod kontrolom rentgena. U Ordinaciji Anđelić prednost dajemo ultrazvučnoj proceduri u analgosedaciji. Pošto ultrazvučni talasi nisu štetni, a ova procedura se može ponavljati bez opasnosti po zdravlje pacijentkinja.
Individualizacija dijagnostičkih protokola
Odgovarajuća detekcija postojećih stanja ili oboljenja koje dovode do stereliteta dovodi do individualizacije primene protokola i maksimalizacije uspeha ART-a.
Klinička evauluacija sterilnih parova mogu se grupisati u četiri kategorije:
Analiza sperme
Testovi ovulacije
Anatomija i funkcija materice i jajovoda
Laporaskopija
INSEMINACIJA je intervencija koja se obavlja u ambulantnim uslovima, a predstavlja ubacivanja,laboratorijski obrađenog uzorka sperme partnera u matericu žene pomoću katetera u vreme ovulacije, pod uslovom da su oba jajovoda kod žene prohodna.
Inseminacija se savetuje parovima kada je:
– Umereno smanjenog broja i pokretljivosti spermatozoida
– Prisustva antitela na spermatozoide
– Kod žena sa blagim oblikom endometrioze
– Kod žena sa lošim kvalitetom cervikalne sluzi
– Kod parova sa nepoznatim uzrokom steriliteta
Utvrđeno je da je uspešnost inseminacije veća kod stimulacije ovulacije, nego u prirodnom ciklusu. Stimulacija ovulacije je blaga da ne bi došlo do razvoja većeg broja folikula- optimalan broj je dva.
Folikulometrija je ultrazvučno praćenje razvoja folikula. Optimalno je 2-3 puta učiniti folikulometriju pre same inseminacije. Vrši se pomoću ultrazvučnog aparata dva do tri puta u toku stimulacije.
Hormonske pretrage se vrše radi određivanja zrelosti jajne ćelije i određivanja “tajminga” za stop inekciju ( pregnyl) i potom inseminaciju.
Uzimanje uzorka spermatozoida, za obradu u laboratoriji, vrši se tog dana kada se intervencija i radi.
Inseminacija je bezbolna intervencija, vrši se pomoću vrlo tankog katetera koji se plasira u kanal grlića materice, a obrađeni spermatozoidi pomoću šprica ubacuju u matericu.Uspešnost ove procedure po literaturnim podacima je oko 20 posto za 3 uzastopna ciklusa

Trudnoća i vođenje trudnoće & Od začeća do porođaja
Trudnoća nastajem spajanjem jajne ćelije i spermatozoida u jajovodima žene. Nakon ovog sudbonosnog susreta jajna ćelija se ubrzano deli i već nakon nekoliko dana u stadijumu od nekoliko desetina ćelija, spušta se u matericu i tu se ugnjezdi.
Žena obično posumnja na trudnoću kada joj izostane menstruacija.
Tada je moguće uraditi test na trudnoću iz mokraće i iz krvi. Testovi iz krvi su pouzdaniji i daju više informacija…
Trudnoću je moguće videti ultrazvučnim pregledom, već nakon 3 nedelje od oplodnje ili nakon 5-7 dana od izostanka menstruacije. Prvi UZV pregled u trudnoći je važan iz nekoliko razloga:
da se utvrdi mesto trudnoće, tj. da li je trudnoća u materici ili van nje (što je nepoželjan nalaz),
da se utvrdi vitalnost trudnoće,
broj plodova i
verovatni termin porođaja.
Nakon ovog prvog UZV pregleda, ukoliko je trudnoća bez komplikacija, naredni pregled se vrši između 12-te i 14-te nedelje gestacijske starosti.
Gestacijska starost trudnoće je „prava starost“ trudnoće uvećana za 2 nedelje. U ovom periodu se pregleda cela beba i traže se UZV markeri za urođena hromozomska oboljenja. Najvažniji marker je „nabor kože vrata“. Što je nabor deblji, veća je verovatnoća da beba boluje od neke hromozomopatije ili srčane mane. U istom periodu potrebno je, iz krvi trudnice uraditi koncentraciju biohemijskih supstanci koje potiču iz organizma bebe, a koji upotpunjuju izračunavanje rizika od hromozomskih anomalija.
Poseta ginekologu svakog meseca je rutinska preporuka. U toku ovih poseta obavezno se meri telesna masa trudnice i krvni pritisak, a potom se proveri stanje bebe ultrazvučnim pregledom.
Drugi ekspertni UZV pregled podrazumeva proširenu biometriju ploda, merenje velićine i procena izgleda moždanih struktura (malog mozga, moždanih komora, krvnih sudova), izgled lica ,detaljan pregled srca (četvorošupljinski i petošupljinski prikaz, pregrade između komora i između pretkomora, izlazak velikih krvnih sudova (aorte i arterije pulmonalis). On se obično radi između 20-te i 24-te gestacijske nedelje.
Na svakom UZV pregledu pregleda se izgled i položaj posteljice, količina plodove vode, dužina grlića materice, a na nekim pregledima radi se i tzv. Doppler pregled krvnih sudova ploda i materične arterije majke.
Pred kraj trudnoće vrše se učestalije kontrole srčanog rada, merenje količine plodove vode i utvrđuje se stanje porođajnog puta.
Primetili smo da se trudnoća, u poslednjoj deceniji pretvorila u “lov na Downov sindrom”, te su trudnice zabrinute ili čak i depresivne.
U toku svakog pregleda izdvaja se onoliko vremena koliko je trudnici potrebno da iznese sve svoje strahove i dileme i da uz razgovor sa svojim ginekologom iste prevaziđe.
Činimo sve da trudnoća bude početak jednog predivnog, doživotnog stanja koje se zove roditeljstvo!
U toj pripremi koristimo EPI NO aparat za pripremu porođajnog puta za porođaj, kao i NLP tehnike podrške trudnici i njenom partneru da prevaziđu stres koju donosi neizvesnost porođaja

Ukoliko se suočavate sa problemom steriliteta i potreban Vam je izuzetno uspešan individualni i personalizovani pristup, zakažite konsultacije kod dr Mirjane Anđelić, lekara sa višedecenijskim uspehom u lečenju steriliteta i vođenju trudnoća kod velikog broja parova u zemlji i inostranstvu.
Dr Mirjana Anđelić spec. ginekologije i akušerstva, subspecijalista steriliteta i fertiliteta
Poliklinika Anđelić i saradnici
Bulevar Evrope 2a
Novi Sad
Brojevi telefona:
Email: ordinacija@drandjelic.rs
Zakažite ultrazvučni pregled trudnoće ili ekspertni ultrazvučni pregled kod sertifikovanog eksperta iz oblasti ginekološkog ultrazvuka, dr Mirjane Anđelić, spec. ginekologije i akušerstva, sub. spec. steriliteta i fertiliteta – ginekologa sa višedecenijskim iskustvom u uspešnom vođenju trudnoća i visokorizičnih trudnoća kod velikog broja parova u Srbiji i inostranstvu.
Poliklinika Anđelić i saradnici
Bulevar Evrope 2a
Novi Sad
Brojevi telefona:
Email: ordinacija@drandjelic.rs
Скорашњи коментари